צוואה: מסמך שבו הנפטר מחליט על חלוקת רכושו – עו"ד טלי איטקין

 

צוואה היא למעשה מסמך המפרט את רצונו של הנפטר לגבי חלוקת רכושו לאחר לכתו מן העולם. עריכת צוואה תקינה מבטיחה למעשה לנפטר כי לאחר מותו רכושו ונכסיו יתחלקו על פי רצונו בלבד. יש כאן למעשה החלטה על פי חוק שרכושו של אדם שייך לו גם לאחר מותו ורק הוא יכול לקבוע למי להעביר אותו. צוואות, בניגוד לירושות נקבעות על פי ראות עיניו ועל פי רצונו של המנוח ולא על פי חוק מסוים המגביל אותו. טל איטקין מביאה דוגמה שבה אדם הנפטר יכול להעביר את רכושו לחבר קרוב, איש או קרוב משפחה רחוק מאוד או אפילו לשכן שלו. אין כמעט שום הגבלה לגבי האדם שמקבל את רכושו של הנפטר והכול כאמור נקבע על פי רצונו של הנפטר וזאת במידה שהשאיר צוואה תקינה ותקפה טרם מותו.

עורכת הדין טל איטקין מסבירה מי לא יכול להשאיר צוואה

אדם יכול להחליט האם לערוך צוואה ובה לכתוב את שאריו או להשאיר את רכושו לחלוקה על פי חוק. אין להכריח אדם לכתוב צוואה וזו החלטתו הבלעדית של הנפטר העתידי. עו"ד טל איטקין מסבירה כי ישנם מקרים יוצאים מהכלל בהם לא יכול אדם לכתוב צוואה: קטין אינו יכול להשאיר צוואה מפאת גילו, אדם שאינו יכול להבין את משמעות הצוואה בגלל בעיה שכלית, מחלה או פגיעה ואדם הנחשב לפסול דין. מלבד מקרים קיצוניים אלו ראשי כל אדם להחליט האם ברצונו להשאיר צוואה ובכך למעשה להחליט למי להעביר את כספו ואת רכושו.

עו"ד איטקין מפרטת את הדרכים להשארת הצוואה

על פי החוק ישנן ארבע דרכים לעריכת צוואה תקינה וכל אחד ואחת יכולים לבחור את הדרך המתאימה ביותר עבורם. ארבע הדרכים על פי טל איטקין הן: צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה, צוואה בפני עדים (שניים לפחות) או צוואה בפני רשות. לכל אחת מהדרכים יש חוקים וכללים ברורים אשר בלעדיהם הצוואה אינה תיחשב ולמעשה לא תהיה קיימת. עורכת הדין טל איטקין לוקחת לדוגמה את הצוואה בכתב יד ומדגישה כי בצוואה הזו הכתב חייב להיות כתב ידו של המצווה לאורך כל הצוואה ועל גבי הצוואה חייבים להיות פרטים כמו התאריך, חתימתו של המצווה וחלוקת הרכוש שלו. במידה והצוואה שונתה מספר פעמים, חייב להופיע התאריך האחרון שבה עודכנה הצוואה. כפי שאפשר לראות הנהלים והחוקים לגבי כתיבת הצוואה הם בהחלט אפשריים אבל נוקשים וברורים ולכן עדיף לא להסתכן ולערוך את הצוואה בעזרת אנשי מקצוע המומחים לכך. עורכת הדין טלי איטקין מציעה לשכור עו"ד המומחה בתחום על מנת להיות בטוחים ורגועים כי ברגע האמת לא יצוצו הפתעות לא נעימות שיכולות להיות הרסניות בצורה זו או אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים