טל איטקין מדברת על דיני משפחה

דיני משפחה הם אוסף של דינים ותקנות הנוגעים לעניינים משפחתיים או נובעים מהם, כגון התנהלות מול בני זוג (הסדרי ממון), התנהלות מול הילדים (משמורת לאחר גירושין) ועוד. בית הדין הרבני ובית הדין לענייני משפחה הם שתי הסמכויות אשר פועלות בתחום.

 

כל אחת מהן כשירה לפעילות משפטית בנושא למעט סמכות אחת שנמצאת אך ורק בידי בית הדין הרבני והיא הסמכות לבצע את טקס הגירושין (גם עבור בני זוג שהתחתן חתונה אזרחית). כלומר, יכול זוג לבצע את הגירושין בבית הדין הרבני אך לבצע שאר נושאים הנוגעים בתחום דיני משפחה בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מאבק משפטי כואב או שיחה בגובה העיניים?

 

המסע לקראת הסכם הגירושין כואב לכל אחד מהצדדים. עורך דין משפחה יעמוד לטובת הצד אותו הוא מייצג במקרים בהם מתנהל המשפט באופן המוכר יותר (גרוש וגרושה עתידיים בתוספת סמכות שתיתן את הדעת: צד ג', כלומר השופט שיכריע בגמר הצגת כל הנתונים).

 

במקרים אחרים תהיה ההתנהלות של אנשי החוק והמשפט, קרי עורכי הדין – מעט אחרת: בעת תהליך הגישור יתנהלו הדיונים כשטובת כל המשפחה תהיה מונחת על גבי השולחן. אין מנצחים ומנוצחים, יש את טובת הילדים והרצון להגיע להסדר נכון ומהיר עבור כל הצדדים.

 

מאבק משפטי כואב יוכל להיפתח כאשר אחד מהצדדים ימהר לפתוח תיק באחד מהערכאות הקיימות בארץ וזאת על פי המלצת עורך הדין בבית הדין שישרת אותו בצורה הטובה ביותר. בתהליך הגישור שני הצדדים חותמים כי לא יבצעו הליך זה וכל התנהלות תתרחש בחדר השיחות של כל המשתתפים (למעט התייעצות של הצדדים במידה והם מעוניינים).

לעמוד של עו"ד טל איטקין באתר מישפטי

טובת הילדים

 

הסכם הגירושין הוא המסמך אשר יפרט את כל ההסכמות אליהן הגיעו בני הזוג. כאמור במצב גירושין, דיני משפחה, ברובם, נוגעים בהסכמי הממון, במזונות ובהסדרי הראייה של הילדים. מה קורה באמת במישור של מזונות הילדים?

 

על פי דיני משפחה, המזונות מיועדים עבור הילדים, הווה אומר נקבעים בהתאם לצורכיהם ולא על פי הכנסות בני הזוג. האב מחויב לספק את צרכי הילדים עד לגיל 18. בתקופת השירות של הילד בצבא מחויב האב לתשלום שליש מהסכום המקורי.

 

גובה המזונות הינו קבוע וצמוד למדד המחירים לצרכן. הצרכים הקיומיים שמשולמים על ידי האב הינם מזון, לבוש, הנעלה, מגורים, צורכי חינוך ורפואה. האב חייב לשלם גם עבור דמי טיפול בילדים. הסכום המינימאלי לילד הוא 1,250 שקלים. לסכום זה נוסף תשלום המדור.

 

צרכים נוספים הינם מבחינת רשות ומשולמים על ידי ההורים יחד והם חוגי העשרה, שיעורים פרטיים, מתנות, בילויים וכולי. על פי דיני משפחה הקבועים בחוק, עד גיל 6 חייב האב לשאת בכל התשלומים של המזונות. מגיל 6 עד גיל 15 הוא ממשיך לשאת בצרכים ההכרחיים ובשאר מתחלקים שני ההורים. החל מגיל 15 הסכום משולם בהתאם להכנסות של ההורים. האם, על פי חוק, אינה חייבת לשלם מזונות אלא אם מצבה הכלכלי מאפשר זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים